MENU
Hale na kwarantanny

12.950 metrów kwadratowych. Budowa w zaledwie 10 dni.

Tymczasowy szpital na Principality Stadium w Cardiff, w celu pomocy w skutkach pandemii COVID-19

Zadanie
Z powodu rozprzestrzeniania się COVID-19 rząd Wielkiej Brytanii i NHS Anglia planowały przygotować tymczasowe szpitale przeznaczone do opieki nad chorymi, aby zapewnić prognozowany wzrost liczby pacjentów. Tymczasowy szpital w Cardiff, znajdujący się na stadionie, był trzecim ze szpitali pod COVID-19 utworzonym w Wielkiej Brytanii w ramach krajowej reakcji na pandemię COVID-19.

Nazwa szpitala Dragon’s Heart Hospital (Szpital Smoczego Serca)została wybrana spośród 2.000 odpowiedzi, poprzez konsultacje personelu i społeczeństwa. Obiekt został oficjalnie otwarty 20 kwietnia, przez Karola, Księcia Walii, za pomocą nagranej wcześniej wiadomości wideo.

play Neptune-Dragons-Heart-Hospital-Cardiff-Tymczasowy-Szpital-Alu-Hall-

Rozwiązanie
Po badaniach przeprowadzonych przez Zarząd Zdrowia Uniwersytetu w Cardiff i Vale uznano, że konieczne jest zwiększenie ilości miejsc szpitalnych w rejonie Cardiff i Vale of Glamorgan poprzez utworzenie tymczasowego szpitala. Stadion Principality Stadium był jednym z pierwszych miejsc kandydujących do utworzenia szpitala na boisku, będąc czwartym co do wielkości stadionem w Wielkiej Brytanii i największym w Walii. Obiekt został zaprojektowany, a następnie budowany przez dwa tygodnie marca.

Grupa 25-budowlańcow Neptunusa w zaledwie 10 dni wzniosła i oddała do wyposażenia tymczasowy szpital w Cardiff. Zbudowano 12.950 metrów kwadratowych AluHall z podłogą kasetonową i białymi plandekami dachowymi. Na płycie boiska wzniesiono dwie szerokie, przezroczyste hale AluHale, a kolejne trzy zbudowano na rusztowaniach, częściowo zakrywając trybuny. Na zewnątrz stadionu zbudowano 300 metrów kwadratowych AluHall jako zaplecze gastronomiczne dla załogi i personelu medycznego.

Szpital z 300 łóżkami, z możliwością rozbudowy do 2.000 łóżek, został oddany do użytku 13 kwietnia. Obiekt posiada mobilne skanery rentgenowskie i tomograficzne. Na stadionie poza boiskiem otwarto boksy, które mogą być wykorzystywane jako miejsca do zabiegów. Szatnie zostały przeznaczone pod pomieszczenia biurowe. Udostępniona została również komenda policyjna na terenie stadionu.

Pracując w imieniu Cardiff i Vale University Health Board, ES Global Ltd jest głównym wykonawcą, który koordynował i prowadził zespół firm dostarczajacych elementy budowlane do tymczasowego szpitala. Firma Neptunus została wybrana na dostawcę konstrukcji tymczasowej i współpracowała z wieloma innymi wykonawcami z branży eventowej w celu realizacji dostaw z wykorzystaniem wynajmowanych materiałów.

W St. Helier, stolicy wyspy Jersay, Neptunus zbudował kolejny szpital pod COVID-19 dla NHS Anglia. Szesnastoosobowa załoga Neptunus wzniosła tymczasowy szpital w Jersay. Obiekt Evolution II o powierzchni 5.200 metrów kwardatowych i wysokości 6 metrów został oddany do wyposażenia, po zaledwie 7 dniach budowy.

Wyzwanie
Szybkość działania była niezbędna przy planowaniu dostaw na miejsce budowy. Zarząd Health University w Cardiff i Vale potrzebował tymczasowej konstrukcji, która mogłaby zostać zbudowana w krótkim czasie. Projekt został ukończony w ciągu 2 tygodni.

Wszystkie materiały zostały doatrczone na boisko, do wnętrza stadionu poprzez podziemny tunel. Ponad to, aby zminimalizować ryzyko zarażenia, załoga budowlańców musiała przejść kwarantannę.

Pracownicy Neptunus w ciągu kilku dni musieli położyć 7.000 metrów kwadratowych podłogi kasetonowej. Kierownik budowy miał do przejścia średnio 20 mil dziennie, a wózki widłowe pokonywały w ciągu dnia około 30 mil.

Szpital ma zostać na miesjcu na okres 3 miesięcy. Po zakończeniu pandemii zostanie zdemontowany, dzięki czemu stadion będzie mógł wrócić do normalnego użytkowania. Obiekty zostaną rozebrane i dostarczone do magazynów Neptunusa, z których ponownie wyjadą na inne projekty.

Werdykt
Jeff Burke dyrektor ES Global powiedział: “To był ogromny wysiłek dla wszystkich, którzy wzięli w nim udział. Udostępnienie pomieszczeń na 300 łóżek w ciągu 10 dni jest dość niesamowite. W dalszym ciagu robimy wszystko, aby jak najszybciej przekazać do użytku pozostałą część obiektu i kolejne łóżka. Możemy tylko podziękować wszystkich naszym kolegom z branży eventowej, starym i nowym, którzy spotkali się w tych bezprecedensowych czasach, aby dostarczyć tak wyjątkowy ośrodek.”

Neptune-Dragons-Heart-Hospital-Cardiff-Tymczasowy-Szpital-Alu-Hall-
Neptune-Dragons-Heart-Hospital-Cardiff-Tymczasowy-Szpital-Alu-Hall-
vNeptune-Dragons-Heart-Hospital-Cardiff-Tymczasowy-Szpital-Alu-Hall-
Neptunus-Dragons-Heart-Hospital-Cardiff-Temporary-Hospital-Alu-Hall-

Zainteresowany Budowle modułowe?