MENU
Festiwale, Namioty eventowe

Nowoczesnej konstrukcji, która stanęłaby w centralnym punkcie festiwalu

Neptunus buduje kwatery w Tomorrowland

Zadanie
Tomorrowland to jeden z największych i najbardziej renomowanych festiwali muzyki elektrycznej, goszczący najsłynniejszych DJ-ów z całego świata. W 2017 roku wydarzenie odbyło się w dwa lipcowe weekendy w miejscowości Boom w Belgii. Trzynasta edycja festiwalu przyciągnęła ponad 400 tysięcy uczestników.

Neptunus został poproszony o przygotowanie nowoczesnej konstrukcji, która stanęłaby w centralnym punkcie festiwalu i zapewniła przestrzeń dla dużej publicznośc.

play Festival

Rozwiązanie
Wydarzenie zbiegło się w czasie z 80. rocznicą istnienia firmy Neptunus, dzięki czemu zespół projektantów mógł przygotować dla organizatorów festiwalu Tomorrowland spektakularny, okrągły budynek.

Dział badań i rozwoju Neptunusa nieprzerwanie pracuje nad ulepszaniem istniejących rozwiązań oraz wprowadzaniem do oferty nowych struktur.

Organizatorzy Tomorrowlandu chcieli stworzyć coś nowego, czego nikt do tej pory nie zbudował. Zaproponowane przez Neptunusa rozwiązanie było strzałem w dziesiątkę. Debiut całkowicie okrągłej struktury idealnie wpasował się do tematyki festiwalu. Nowa konstrukcja została nazwana Salacia na cześć rzymskiej bogini morza i żony Neptuna. Budynek zaprojektowany zgodnie z motywem głównym festiwalu – „Amicorum Spectaculum – Magic will happen” powstał na unoszących się na wodzie pontonach w strefie „Garden of Madness”.

Spektakularna konstrukcja jest nowością w serii Evolution i ma wszechstronne zastosowanie. Rozpiętość budynku to 30 metrów, ale może być rozszerzona za pomocą pięciometrowego, dodatkowego dachu. Wysokość wynosi od 8 do 12 metrów. Konstrukcja możne być otwarta lub zamknięta za pomocą ścian lub szklanych paneli. Dach jest hydraulicznie podnoszony, co pozwala na szybki montaż. Ponadto Salacia może być dodana w postaci półkola do istniejącej już struktury Evolution.

W innym miejscu na terenie festiwalu, Neptunus postawił konstrukcję Galeria Tripledecker na potrzeby głównej strefy VIP. Ta hala o powierzchni 2,400 m2 charakteryzuje się trzema kondygnacjami i unikalną konstrukcją dachu, zapewniając gościom dobry widok na scenę główną. Ponadto Neptunus wybudował strefę LEAF, czyli unoszący się na wodzie bar, który został połączony z nabrzeżem za pomocą dwóch pontonów.

Wyzwanie
Ponieważ nowa struktura nie była jeszcze nigdzie wykorzystana, Neptunus przeprowadził próbę generalną konstrukcji, budując ją w siedzibie firmy w Kessel w Holandii. Dzięki temu technicy firmy mieli czas na zapoznanie się z zawiłościami Salacii. W rzeczywistości budowa Salacii była jednak znacznie bardziej skomplikowana, ze względu na to, że projekt ustawiono na pontonach pływających po jeziorze, w strefie „Garden of Madness”. Zespołowi 12 najlepszych techników Neptunusa udało się ukończyć budowlę na czas w przeciągu tygodnia, pokonując wszystkie nieoczekiwane wyzwania techniczne związane z nowatorskim projektem. Zbudowanie pozostałych struktur zajęło kolejny tydzień. Demontaż wszystkich budynków tymczasowych trwał kolejny tydzień.

Werdykt
Antoine Eilers, dyrektor działu badań i rozwoju Neptunusa dodał: „Współpracujemy z zespołem Tomorrowland od wielu lat i w tym roku udało nam się stworzyć rozwiązanie zgodnie z wytycznymi – dużą okrągłą konstrukcję. Ważną częścią tego projektu był dach, który musiał wytrzymać spore obciążenie, a Salacia doskonale spełniła wszystkie wymogi.”

Pictures: © Tomorrowland

Neptunus-Etagehal-Tomorrowland-Boom-Festival
Neptunus-Salacia-Tomorrowland-Boom-Festival-structure
Neptunus-Salacia-Tomorrowland-Boom-Festival-structure

Zainteresowani konstrukcjami na festiwale?