Neptunus tworzy tymczasowy teatr na czas zamknięcia najstarszej sali koncertowej w Berlinie w celu remontu
Zadanie do wykonania
Teatr im. Maksyma Gorkiego mieści się w najstarszym budynku koncertowym w Berlinie z 1791 roku. Podczas II wojny światowej występy zostały przerwane, gdy ta hala została poważnie uszkodzona. Następnie został przejęty w 1947 r. przez okupacyjne siły radzieckie, które przekształciły go w centrum obchodów kultury radzieckiej.
Nazwę teatru zmieniono w 1952 i nazwano go imieniem sowieckiego pisarza Maksyma Gorkiego. Przez lata gościł wiele produkcji teatralnych opartych na twórczości wielu czołowych światowych dramaturgów, w tym Czechowa i Szekspira.
Słynna sala koncertowa, która ma ponad dwa wieki, przechodzi obecnie poważny program renowacyjny ze skomplikowanymi remontami, których ukończenie potrwa co najmniej 20 miesięcy. Chcąc zagwarantować, że produkcje teatralne będą mogły być nadal wystawiane podczas prac naprawczych, właściciele teatru zwrócili się do specjalistów od tymczasowych konstrukcji Neptunus, aby rozwiązać ten problem.
Rozwiązanie
Zespół projektowy Neptunus opracował idealną odpowiedź w postaci wyjątkowego teatru tymczasowego, który został stworzony w pomysłowym, modułowym i demontowalnym budynku wzniesionym na terenie sąsiadującym z teatrem Maksyma Gorkiego.
„Kontener” Gorkiego, jako że tak go ochrzczono, został opracowany na podstawie najnowocześniejszej technologii Flexolution firmy Neptunus. Tymczasowa konstrukcja o powierzchni 264 metrów kwadratowych i wysokości 9 metrów obejmuje ruchomą scenę i elastyczne miejsca siedzące na trybunach dla maksymalnie 200 widzów. Konstrukcja Flexolution II o powierzchni 270 metrów kwadratowych i wysokości czterech metrów zapewnia wejście i tylną scenę wraz z miejscem na instalację grzewczą. Na ścianach umieszczono repertuar teatru Gorkiego.
12-osobowy mocny zespół techników z Neptunus w zaledwie cztery tygodnie zbudował nowoczesną konstrukcję, która została oficjalnie otwarta 18 sierpnia 2019 r. w celu wystawienia premiery nowego przedstawienia pt. „Herzstück”.
Po zakończeniu prac renowacyjnych stałego budynku, tymczasowy teatr zostanie rozebrany i zwrócony do Neptunus w celu wykorzystania go do dalszych zadań. Może to sprawić, że zostanie zastosowany w innym miejscu jako tymczasowy supermarket lub hala sportowa – taka jest niesamowita wszechstronność tymczasowej technologii budowlanej Neptunus.
Wyzwanie
Zespół projektowy Neptunusa został poproszony o wymyślenie czegoś zupełnie innego i nowoczesnego, podczas gdy technicy musieli zbudować tymczasowy teatr w ruchliwym rejonie miasta, w sąsiedztwie stacji metra U-Bahn, szybko i sprawnie, aby dotrzymać terminu wystawienia spektaklu . Neptunus zapewnił kompleksowe rozwiązanie „pod klucz” dla unikalnego projektu.
Werdykt
Po dwóch udanych premierach w „Kontenerze” Thomas Kirsten, dyrektor techniczny teatru Maksyma Gorkiego, powiedział: „Odwiedzający byli pod wrażeniem uproszczonej i nowoczesnej estetyki teatru. Kontener Gorkiego to nie tylko tymczasowe rozwiązanie dla nas, jest to wzorzec dla przyszłych teatrów tymczasowych. Jest bardzo elastyczny, z możliwością dostosowania wielkości mobilnej sceny i trybuny, a scena tymczasowa jest tak duża jak scena w istniejącym teatrze. ”