MENU
Budowle modułowe, Supermarkety i sklepy

Czas budowy jest krótki, a tymczasowe rozwiazania nie róznia sie od stalych budynków

Otwarcie największego tymczasowego europejskiego centrum handlowego

W Stein (Niderlandy) otwarto największe tymczasowe centrum handlowe w Europie. Po tym jak w minionym roku w mieście wybuchł pożar, który całkowicie zniszczył centrum handlowe, szybko podjęto decyzję o budowie tymczasowego centrum handlowego. Dla ubezpieczycieli pożar, który spowodował szkody szacowane na 32 miliony euro, okazał się największą stratą w 2009 roku.

Firma budowlana Neptunus otrzymała zlecenie wybudowania w pobliżu dawnego centrum handlowego tymczasowego, półtrwałego kompleksu sklepów o powierzchni ok. 9000 m2. Budynki, które można będzie zdemontować zbudowano „pod klucz” w ciągu zaledwie 3 miesięcy. W ten sposób 30 przedsiębiorców, którzy ucierpieli w pożarze, mogło w krótkim czasie wznowić działalność. Na projekt i budowę nowego centrum handlowego przyjdzie bowiem czekać jeszcze kilka lat.

Dotknięci pożarem sklepikarze
Firmy, które ucierpiały w pożarze, posiadają w większości ubezpieczenie na wypadek szkody materialnej. Lecz każdy dzień zamknięcia sklepu oznacza utratę dochodów. 3W, właściciel centrum handlowego w Stein zlecił specjalistycznej firmie Neptunus budowę półtrwałego, demontowanego centrum handlowego. Ma ono tymczasowo służyć sprzedawcom do czasu wybudowania nowego centrum handlowego za trzy, cztery lata. Właściciele sklepów mogą w ten sposób ponownie otworzyć swoje sklepy.

Półtrwałe konstrukcje firmy Neptunus są najbardziej zaawansowane w swoim gatunku, a jeśli chodzi o wygląd i właściwości techniczne praktycznie nie różnią się od stałych budynków. Dużą zaletą jest jednak to, że konstrukcje daje się całkowicie zdemontować, a większość elementów wykorzystać ponownie. Wiele firm wykorzystuje takie czasowe budynki po pożarze, podczas renowacji lub jako dodatkowe powierzchnie na określony czas. Budynkom można nadać elastyczną formę i można je wznieść w bardzo krótkim czasie.

Pod wielkości liczby sklepów jest to największa tego typu konstrukcja w Europie, która będzie służyć przez przynajmniej 3 lata. Po otwarciu nowego centrum handlowego na dawnym miejscu, tymczasowe konstrukcje zostaną rozebrane i ponownie wykorzystane. Kompleks mieści ponad 30 sklepów, m.in. Aldi, Hema i Jumbo. Przedsiębiorcom udostępniono wszelkie udogodnienia, takie jak klimatyzacja, sanitariaty, podwieszane sufity, bramy roletowe oraz automatyczne drzwi przesuwne.

Według Dorrie Eilers, dyrektora Neptunus’a: „Pożar to jedna z najgorszych rzeczy, która może przytrafić się przedsiębiorcy. Wtedy najważniejsze jest, by jak najszybciej stanąć na nogi. Półtrwałe konstrukcje oferują często właściwe rozwiązanie. Czas budowy jest krótki, a tymczasowe rozwiązania nie różnią się od stałych budynków.”

Tymczasowe centrum handlowe Neptune Evolution Tymczasowy sklep Stein
Tymczasowe centrum handlowe Neptune Evolution Tymczasowy sklep Stein
Tymczasowe centrum handlowe Neptune Evolution Tymczasowy sklep Stein
Tymczasowe centrum handlowe Neptune Evolution Tymczasowy sklep Stein

Zainteresowani tymczasowymi supermarketami?