Otwarcie największego tymczasowego europejskiego centrum handlowego
W Stein (Niderlandy) otwarto największe tymczasowe centrum handlowe w Europie. Po tym jak w minionym roku w mieście wybuchł pożar, który całkowicie zniszczył centrum handlowe, szybko podjęto decyzję o budowie tymczasowego centrum handlowego. Dla ubezpieczycieli pożar, który spowodował szkody szacowane na 32 miliony euro, okazał się największą stratą w 2009 roku.
Firma budowlana Neptunus otrzymała zlecenie wybudowania w pobliżu dawnego centrum handlowego tymczasowego, półtrwałego kompleksu sklepów o powierzchni ok. 9000 m2. Budynki, które można będzie zdemontować zbudowano „pod klucz” w ciągu zaledwie 3 miesięcy. W ten sposób 30 przedsiębiorców, którzy ucierpieli w pożarze, mogło w krótkim czasie wznowić działalność. Na projekt i budowę nowego centrum handlowego przyjdzie bowiem czekać jeszcze kilka lat.
Dotknięci pożarem sklepikarze
Firmy, które ucierpiały w pożarze, posiadają w większości ubezpieczenie na wypadek szkody materialnej. Lecz każdy dzień zamknięcia sklepu oznacza utratę dochodów. 3W, właściciel centrum handlowego w Stein zlecił specjalistycznej firmie Neptunus budowę półtrwałego, demontowanego centrum handlowego. Ma ono tymczasowo służyć sprzedawcom do czasu wybudowania nowego centrum handlowego za trzy, cztery lata. Właściciele sklepów mogą w ten sposób ponownie otworzyć swoje sklepy.
Półtrwałe konstrukcje firmy Neptunus są najbardziej zaawansowane w swoim gatunku, a jeśli chodzi o wygląd i właściwości techniczne praktycznie nie różnią się od stałych budynków. Dużą zaletą jest jednak to, że konstrukcje daje się całkowicie zdemontować, a większość elementów wykorzystać ponownie. Wiele firm wykorzystuje takie czasowe budynki po pożarze, podczas renowacji lub jako dodatkowe powierzchnie na określony czas. Budynkom można nadać elastyczną formę i można je wznieść w bardzo krótkim czasie.
Pod wielkości liczby sklepów jest to największa tego typu konstrukcja w Europie, która będzie służyć przez przynajmniej 3 lata. Po otwarciu nowego centrum handlowego na dawnym miejscu, tymczasowe konstrukcje zostaną rozebrane i ponownie wykorzystane. Kompleks mieści ponad 30 sklepów, m.in. Aldi, Hema i Jumbo. Przedsiębiorcom udostępniono wszelkie udogodnienia, takie jak klimatyzacja, sanitariaty, podwieszane sufity, bramy roletowe oraz automatyczne drzwi przesuwne.
Według Dorrie Eilers, dyrektora Neptunus’a: „Pożar to jedna z najgorszych rzeczy, która może przytrafić się przedsiębiorcy. Wtedy najważniejsze jest, by jak najszybciej stanąć na nogi. Półtrwałe konstrukcje oferują często właściwe rozwiązanie. Czas budowy jest krótki, a tymczasowe rozwiązania nie różnią się od stałych budynków.”