MENU
Budowle modułowe, Sale konferencyjne i teatry

Demontowalne centrum kongresowe na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Centrum Kongresowe dla Prezydencji Niderlandzkiej UE wielokrotnego użytku

Zadanie
Kiedy Holandia objęła prezydencję w Unii Europejskiej na okres sześciu miesięcy począwszy od 1 stycznia 2016, rząd holenderski pilnie potrzebował obiektu w Amsterdamie, gdzie ministrowie, członkowie Komisji Europejskiej oraz dyplomaci z całego kontynentu mogliby gromadzić się i odbywać liczne spotkania dotyczące polityki i strategii.

Ostatnim razem Holandia sprawowała prezydencję w Radzie Unii Europejskiej w 2004 roku. Teraz w 2016 roku ponownie znalazła się w centrum politycznego zainteresowania kolejny raz przejmując prezydencję.

W Amsterdamie nie było odpowiednich obiektów by móc zorganizować tak prestiżowe i długoterminowe wydarzenie. W związku z tym, rząd holenderski wybrał renomowaną firmę Neptunus specjalizującą się w budowie struktur tymczasowych, aby rozwiązała problem dostarczając odpowiednie obiekty.

Rozwiązanie
Neptunus, wiodąca firma dostarczająca struktury tymczasowe, na zlecenie holenderskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w 3 miesiące zbudowała najnowocześniejsze tymczasowe centrum konferencyjne usytuowane za murami Marine Land w Amsterdamie.

Budynek „Europa Building”, który może być powtórnie wykorzystany, składa się z 6 tymczasowych nowoczesnych struktur, w tym sal konferencyjnych, stref odpoczynku, audytorium, kabin tłumaczeniowych oraz sal na spotkania. W środku dachu zaaranżowano atrakcyjny dziedziniec, który tworzy imponujące, wykonane na zamówienie 150-metrowe atrium z wysokimi szklanymi szybami.

Większość odwiedzających nie zdawała sobie sprawy z tego, że budynek ma charakter tymczasowy. Centrum konferencyjne zostało utworzone z trzech nowoczesnych oraz bazujących na energooszczędnych rozwiązaniach tymczasowych struktur Evolution połączonych korytarzami.

Neptunus we współpracy z zespołem podwykonawców był odpowiedzialny za koordynację wykończenia wnętrza kompleksu.

Projekt wymagał dostarczenia na miejsce 50 ciężarówek sprzętu oraz zespołu 23 techników pracujących przez pierwsze 2 tygodnie budowy. Wielkość zespołu była redukowana stopniowo w miarę zbliżania się do zakończenia budowy.

Wyzwanie
Chociaż był to bardzo wymagający i prestiżowy projekt, a terminy były bardzo napięte, to wszystko zostało wykonane na najwyższym poziomie oraz przy zachowaniu maksymalnej efektywności – co potwierdza także rząd holenderski.

Neptunus jako główny wykonawca był odpowiedzialny za koordynację całego projektu, co oznaczało konieczność nadzorowania wszystkich aspektów, takich jak wykończenie wnętrz, w tym podłóg, oświetlenie, doprowadzenie wody i zasilania, pomieszczenia sanitarne, klimatyzacja, infrastruktura IT, systemy alarmowe oraz przeciwpożarowe.

Ważnym czynnikiem dla rządu holenderskiego było efektywne wykorzystanie energii, dlatego na dachu tymczasowego kompleksu zostały zainstalowane panele słoneczne.

Podsumowanie
„To jest najbardziej zaawansowany tymczasowy kompleks w Holandii, a my jesteśmy dumni z efektu końcowego” – mówi Dorrie Eilers, Dyrektor Neptunus.

„Projekt oraz układ budynku uwzględnia zasady zrównoważonego rozwoju w największym możliwym stopniu, wliczając wykorzystanie paneli słonecznych. Po spełnieniu swojego zadania, budynek zostanie zdemontowany i będzie mógł być wykorzystany w innym miejscu w podobnym celu. Wiele mebli oraz elementów wystroju wewnętrznego zostanie wykorzystanych ponownie przez rząd holenderski” – mówi Han Maurits Schaapveld, Dyrektor projektu EU Presidency 2016.

Neptun-Evolution-Europagebouw-Amsterdam-tymczasowy-budynek kongresowy
Neptun-Evolution-Europagebouw-Amsterdam-Temporary-budynek kongresowy

Zainteresowany Budowle modułowe?