MENU
Hale sportowe

Szkolana hala sportowa, stołówka i kuchnia

Hala sportowa, stołowka, kuchnia i powiązane pomieszczenia

Przeznaczenie
Hamstel Infants i Hamstel Juniors to dwie oddzielnie prowadzone szkoły, które dzielą tę samą lokalizację w dzielnicy mieszkalnej, nadmorskiej miejscowości Southend w Wielkiej Brytanii. Obie szkoły mają ponad 100 lat i zostały otwarte w 1914 roku, zaledwie sześć dni przed rozpoczęciem Pierwszej Wojny Światowej. Szkoły mieszczą obecnie prawie 1000 lokalnych dzieci, ale wraz ze wzrostem liczebności klas z biegiem lat wzrosło zapotrzebowanie na dodatkowe obiekty sportowe i gastronomiczne, aby sprostać wymaganiom rosnącej liczby uczniów.

Architekci z Letts Wheeler, oceniając opcję stworzenia dodatkowej przestrzeni, zwrócili się do Neptunusa, aby zaproponować długoterminowe rozwiązania, które zapewnią szkole obszar dedykowany dla nowych uczniów. Projekt przewidywał stworzenie podwójnej sali do wychowania fizycznego oraz stołówki z przylegającymi: kuchnią oraz magazynem. Rozwiązanie miałoby być tymczasowe przed ostateczną rozbudową obiektu w celu stworzenia ekskluzywnej hali sportowej dla gimnazjum.

Rozwiązanie
Najnowocześniejsza technologia Flexolution firmy Neptunus stanowi idealne rozwiązanie. AW Hardy, lokalna firma budowlana specjalizująca się w projektach edukacyjnych, została zakontraktowana do przeprowadzenia robót infrastrukturalnych i przygotowania fundamentów i betonowej podłogi dla budowniczych Neptunusa jako bazy do wzniesienia jednopiętrowego budynku Flexolution o powierzchni około 300 metrów kwadratowych na obszarze, stanowiącym część boisk szkolnych. Po zbudowaniu konstrukcji wykonawcy przygotowali wewnętrzne wyposażenie we współpracy z zespołem Neptunus.

Budowa została przeprowadzona w 2014 roku podczas obchodów setnej rocznicy szkoły. Projekt obejmował stworzenie strefy kuchennej, w której mogłyby być przygotowywane i podawane obiady dla 470 niemowląt i dzieci w wieku przedszkolnym, oraz strefy magazynowej – niezwykle potrzebnej do przechowywania niezbędnego sprzętu szkolnego.

Po sukcesie wzniesienia tego obiektu wprowadzono plany płynnej rozbudowy budynku poprzez dodanie dwukondygnacyjnego przedłużenia w celu stworzenia hali sportowej do wyłacznego użytku dla Junior School. Obiekt ten zapewnia ponad 460 metrów kwadratowych dodatkowej przestrzeni, ktora obejmuje szatnie, toalety, miejsce do przechowywania sprzętu sportowego oraz antresolę z możliwością wykorzystania jako balkon widokowy/ widownię. Hala sportowa o wysokości 9m może być przeznaczona pod uprawianie wielu dyscyplin sportowych m.in badmintona, skoki na trampolinie, piłke siatkową, koszykówkę.

Wyzwanie
Mimo, że szkoły znajdują się w tym samym miejscu, każda z nich działa niezależnie z własnymi dyrektorami i oddzielnym personelem, dlatego konieczna była komunikacja z obiema stronami w ramach realizacji obu projektów, aby wszyscy byli na bieżąco informowani o planie budowy i radzili sobie z wszelkimi uniegodnieniami z tymi związanymi i nieprzewidzianymi problemami. Prace budowlane nad obydwoma projektami musiały zostac ograniczone do przeprowadzenia w okresie wakacyjnym, ponieważ prace nie mogły byc podejmowane podczas obecnosci dzieci na terenie placówki. Oznaczało to, że projekty trwały dwa lata i wymagały skrupulatnego planowania, aby maksymalnie wykorzystac dostepny czas wakacyjny. Zespół Neptunus ściśle współpracował z kontrahentami AW Hardy.

Werdykt
Mark Hayman z AW Hardy powiedział: „Struktury Neptunusa są modułowe w sekcjach o długości 6 m, co oznacza, że są konstrukcjami elastycznymi, które można łatwo rozszerzyć, aby zapewnić odpowiednio dużo miejsca. W przeciwieństwie do stałego budynku, który wymaga prac rozbiórkowych przed poszerzeniem, obiekty Neptunusa można łatwo rozbudować, po prostu usuwając panele boczne i dokładając kolejne przęsła. Jest to genialny system, bardzo elastyczny i wygląda jak trwały budynek. W razie potrzeby można go ponownie wykorzystać i poddać recyklingowi. To naprawdę imponujący system, który można szybko zmontować, a wnętrze można dostosować do dowolnego zastosowania. Ten projekt pokazuje, że struktury Neptunusa są idealne dla każdego rodzaju placówek oświatowych, szkół wyższych lub uniwersytetów, często wymagających dodatkowej przestrzeni.”

Lisa Clark, dyrektor szkoły dla najmłodszych w Hamstel, powiedziała: „Mamy przestronną stołówkę, która pomieści wszystkie nasze dzieci, ze wspaniałą kuchnią, w której przygotowuje się i podaje jedzenie. Ten obiekt jest absolutnie fantastyczny i nawet teraz gotujemy dla Junior School, więc kuchnie zapewniają ponad 700 obiadów dziennie. Początkowo przezwyciężyliśmy niektóre problemy i teraz działa to naprawdę dobrze. Budynki te mają dobrą akustykę oraz dobre oświetlenie i ogrzewanie. Jest dużo miejsca do przechowywania. Przestrzeń można dostosować pod sale lub klasy, co jest idealne dla szkół, które potrzebują dodatkowej przestrzeni”.

 

Neptunus-Flexolution-Hamstel-Infant-School-Southend-on-Sea-tymczasowa-hala sportowa
Neptunus-Flexolution-Hamstel-Infant-School-Southend-on-Sea-tymczasowa-hala sportowa
Neptunus-Flexolution-Hamstel-Infant-School-Southend-on-Sea-tymczasowa-hala sportowa
Neptunus-Flexolution-Hamstel-Infant-School-Southend-on-Sea-tymczasowa-hala sportowa
Neptunus-Flexolution-Hamstel-Infant-School-Southend-on-Sea-tymczasowa-hala sportowa

Zainteresowany Budowle modułowe?