MENU
Namioty eventowe, Targi

Prawie 9 000 metrów kwadratowych obiektów tymczasowych

NATO Summit 2017

Zadanie
Zjazd światowych liderów w Brukselii podczas Szczytu NATO 2017 był również okazją do oficjalnego otwarcia spektakularnego budynku siedziby NATO, wartego miliard euro.

Wśród gości uczestniczących w uroczystości przekazania nowej siedziby znaleźli się m.in. prezydent USA Donald Trump, kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Wielkiej Brytanii Theresa May, premier Beligii Charles Michel oraz Mark Rutte, premier Holandii. W spotkaniu udział wziął również król Belgów.

Obecny budynek kwatery głównej NATO został wybudowany w 1967 roku, jednak od tego czasu liczba krajów członkowskich niemalże się podwoiła – z 15 do 29 krajów. W związku z rosnącą na przestrzeni lat liczbą reprezentantów dyplomatycznych pracujących w budynku, powstała potrzeba nowej, większej siedziby, mogącej pomieścić wszystkich urzędników.

Nowy budynek mieści się na powierzchni 250 tys. m2 i zapewnia wszystkim sojusznikom niezbędną przestrzeń. Projekt budynku symbolizujący złączenie dwóch dłoni, pozwala na dalszą rozbudowę w razie potrzeby.

Neptunus, we współpracy z Production World, wiodącą międzynarodową firmą eventową, odpowiadał za zapewnienie tymczasowej infrastruktury na potrzeby Szczytu i ceremonii inauguracyjnej nowego budynku.

Rozwiązanie
Neptunus zapewnił szeroką gamę stylowych struktur tymczasowych na potrzeby uroczystości poprzedzającej kolację przywódców państw natowskich, której gospodarzem był Sekretarz Generalny Jens Stoltenberg.

Na potrzeby głównej ceremonii na terenie kwatery NATO technicy Neptunusa zbudowali dwie zadaszone trybuny z przezroczystymi dachami oraz ścianami bocznymi. Konstrukcja Alure Globe, o powierzchni 200 m2, pomieściła wszystkie najważniejsze osoby biorące udział w wydarzeniu, podczas gdy druga struktura Alure Globe, mierząca 250 m2 zapewniła miejsce dla pozostałych uczestników.

Neptunus zbudował również dwa zadaszenia typu Alure Globe o powierzchni 150 m2: jedno nad miejscem, gdzie grała orkiestra wojskowa, a drugie nad obszarem przeznaczonym dla mediów. Z dala od nowego budynku, Neptunus stworzył strukturę o wielkości 4,800 m2 , w której mieściło się centrum prasowe ze stanowiskami do pracy dla 1200 dziennikarzy, 60 kabinami dźwiękoszczelnymi, a także ponad 1400 m2 powierzchni przeznaczonej na sale akredytacyjne i strefę kontroli bezpieczeństwa. Ta ostatnia wymagała wyłożenia betonowej nawierzchni, aby zapewnić stabliność maszyn skanujących.

Dodatkowo, Neptunus dostarczył podia oraz kotary na potrzeby wydarzeń towarzyszących oficjalnej części otwarcia. Technicy stworzyli 900-metrowy, przezroczysty dach nad głównym deptakiem, gdzie kanclerz Merkel przedstawiła memoriał upamiętniający Mur Berliński, a prezydent Donald Trump upamiętnił ataki terrorystyczne z 9 września 2011 roku oraz Artykuł 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, mówiący o tym, że atak na jedno z państw członkowskich oznacza napaść na wszystkie pozostałe kraje członkowskie.

Postawienie konstrukcji tymczasowych zajęło zespołowi Neptunusa tylko cztery tygodnie i było jednym z bardziej prestiżowych zadań podjętych przez firmę. Oprócz dostarczenia infrastruktury, Neptuns we współpracy z Production World, wiodącą międzynarodową firmą eventową, odpowiadał za zarządzanie całym przedsięwzięciem. Do obowiązków obu firm należała koordynacja podwykonawców w zakresie zasilania, oświetlenia, klimatyzacji, audiowizualizacji, oznakowania, scenografii, mebli a także instalacji urządzeń zabezpieczających.

Wyzwania
Wydarzenie na tak wielką skalę wymaga kilku miesięcy skrupulatnego planowania i przygotowań.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze zwłaszcza, gdy chodzi o spotkania najważniejszych głów państw. Zarówno Szczyt w Brukseli jak i towarzyszące wydarzenie otwarcia nowej siedziby NATO było zabezpieczone lepiej niż kiedykolwiek.

Dla zespołu Neptunusa oznaczało to nie tylko dostarczenie wysokiej jakości budynków tymczasowych, scen, scenografii czy systemów audiowizualnych przystosowanych do transmisji na całym świecie. Technicy Neptunusa musieli przestrzegać również bardzo ścisłych procedur bezpieczeństwa. Oznaczało to gruntowne sprawdzenie wszystkich pracowników zajmujących się projektem, a także rygorystyczne kontrole samochodów ciężarowych dostarczających na miejsce setki ton ciężkiego sprzętu.

Zespół Neptunusa posiada już doświadczenie w pracy przy wymagających projektach. Od lat współpracuje przy różnych projektach dla wielu imprez rządowych na całym świecie jak np. podczas Szczytu NATO w 2016 roku w Warszawie.

Korzyści
Po wydarzeniu Sekretarz Generalny NATO, Jens Stoltenberg, pochwalił wysiłek Neptunusa i pozostałych dostawców, którzy, jak mówił „od kilku miesięcy pracują za kulisami, aby wydarzenie było sukcesem – i za to jestem im ogromnie wdzięczny.”

Jens Stoltenberg dodał: „To był długi, ale zakończony sukcesem, dzień i wiem, że przedstawiciele państw byłi tak samo pod wrażeniem jak i ja. Nie tylko nowym budynkiem siedziby głównej, ale wszystkim dookoła – zaczynając od dokładnie zaplanowanych przyjazdów, aż po spektakularne pokazy lotnicze. Nawet brukselska pogoda była wyjątkowo sprzyjająca. Myślę, że wspólnie pokazaliśmy światu NATO w jak najlepszej odsłonie – jako nowoczesny, patrzący w przyszłość sojusz pracujący nad bezpieczeństwem naszych obywateli. Jestem dumny z tego, co wspólnie osiągnęliśmy. Możemy wspominać ten dzień z satysfakcją.

Neptunus Alure Globe Szczyt NATO w Brukseli Struktura konferencji
Neptunus Alure Globe Szczyt NATO w Brukseli Struktura konferencji
Neptunus Alure Globe Szczyt NATO w Brukseli Struktura konferencji
Neptunus Alure Globe Szczyt NATO w Brukseli Struktura konferencji

Zainteresowani namiotami wystawowymi?